Komputer w Pigułce 2024

15 marca 2024 roku w Zespole Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie odbył się finał powiatowego konkursu informatycznego. Konkurs ten jest objęty honorowym patronatem Starosty Powiatowego, odbywa się cyklicznie, co roku i skupia utalentowaną technicznie młodzież ze szkół ponadpodstawowych.

Rywalizacja w ramach konkursu przebiegała 3 etapowo i obejmowała wiedzę z zakresu urządzeń techniki komputerowej, montażu i eksploatacji komputerów osobistych oraz ogólnie pojęte systemy operacyjne. W pierwszym etapie młodzież rywalizowała ze sobą poprzez test wiedzy w formie online. W ten sposób przetestowanych zostało ok 190 uczestników i uczestniczek, a najlepszych 4 uczniów z każdej szkoły promowanych było do finału. W finale, aby wyłonić zwycięzców przeprowadzono kolejny, tym razem trudniejszy test z wiedzy, a trzech najlepszych zawodników zakwalifikowało się do ostatniej części konkursu jakim  było zadanie praktyczne.

Komputer w Pigułce 2024

Na finał, który odbywał się w siedzibie organizatora czyli Zespole Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie wstawiły się 3 drużyny kolejno: Liceum Ogólnokształcące nr I im. Jana III Sobieskiego z Oławy, Zespół Szkół im. Jana Kasprowicza z Jelcza Laskowic i zespół gospodarzy.

Do finału po teście zakwalifikowali się następujący uczniowie:

Konrad Rutkowski, Patryk Rusin i Michał Gworys

W XIV edycji finaliści musieli wcielić się w uczniów, którzy objęci są programem edukacyjnym.

Ich celem było dokonanie montażu, jednostek centralnych  z otrzymanych w ramach programu części z zachowaniem  właściwej kolejności i specyfikacji. Uczniowie mieli do dyspozycji instrukcję obsługi do płyty głównej w języku angielskim. Następnym zadaniem była konfiguracja karty sieciowej tak, aby można było podłączyć jednostkę do lokalnej sieci komputerowej. Obowiązkiem każdego z zawodników było również skonfigurowanie pliku wymiany wg podanej specyfikacji oraz naprawienie i odczytanie danych z zablokowanego dysku zewnętrznego.

Kolejnym krokiem w zadaniu była instalacja programu diagnozującego płytę główną i odczytanie za pomocą niego pewnych parametrów płyty głównej, które mogą być przydatne w rozbudowie jednostki centralnej. W trakcie wykonywanego zadania należało również wykazać się znajomością przepisów BHP. Zadanie ograniczone było w czasie 2 godzin

Komputer w Pigułce 2024

Zadanie w najlepszym czasie ukończył ubiegłoroczny laureat Michał Gworys z Zespołu Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie, potwierdzając tym samym ogromną wiedzę jaką posiada, swoje wysokie umiejętności monterskie i wysoko rozwinięty zmysł techniczny.

Drugie miejsce zajął Konrad Rutkowski z Zespołu Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie, a trzecie Patryk Rusin z tej samej szkoły.

Obyła się również konkurencja drużynowa, w której rywalizowały drużyny z Liceum Ogólnokształcącego nr I z Oławy i Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza z Jelcza-Laskowic.

Konkurencja polegała na montowaniu jednostki centralnej na czas.

W tej konkurencji I miejsce zajęła drużyna z Jelcza-Laskowic, a drugie Liceum Ogólnokształcące nr I z Oławy.

Komputer w Pigułce 2024

Uczestnicy otrzymali ciekawe nagrody ufundowane przez darczyńców jakimi byli Starostwo Powiatowe w Oławie, Wrocławska Akademia Biznesu, Glob Mariusz Piasecki.

kwp

Organizatorami konkursu „Komputer w pigułce” XIV edycji byli nauczyciele

Sylwia Ptak i Miłosz Solarski

kwp

(MS)

Fotografie wykonał Mateusz Muczyński z klasy 2A.