Śladami wybitnych Wielkopolan, czyli inauguracyjny wyjazd koła turystycznego

Koło turystyczne

26.04. br. miał miejsce pierwszy wyjazd członków nowo powstałego koła turystycznego w naszej szkole. W wycieczce w okolice Poznania uczestniczyło 19 uczniów z różnych klas oraz 2 opiekunów – Eurydyka Draus i Elżbieta Wilgosz.

Naszą eksplorację rozpoczęliśmy w Puszczykowie – miejscu, w którym mieszkał i został pochowany słynny podróżnik i pisarz Arkady Fiedler, m.in. uczestnik bitwy o Anglię, autor książki „Dywizjon 303” Po muzeum oprowadzał nas wnuk pisarza. Oprócz rozlicznych trofeów z wypraw mogliśmy oglądać posągi i kopie słynnych budowli z różnych stron świata, zdjęcia archiwalne dywizjonu 303, a także wejść na pokład okrętu Santa Maria, na którym Krzysztof Kolumb dopłynął do Ameryki – kopia okrętu wykonana w skali 1:1.

Kolejny etap to potężny Pałac w Rogalinie – główna siedziba rodu Raczyńskich, bardzo zasłużonego dla kultury polskiej. Jeden z jej ostatnich przedstawicieli – Edward Bernard Raczyński – był czwartym prezydentem RP na uchodźstwie. Po wspaniałych wnętrzach pałacowych oprowadzała nas przesympatyczna pani przewodnik. W naszej pamięci pozostanie na pewno imponująca rozmiarami biblioteka z neobarokowym wyposażeniem.

Powiedzenie mówi: Do trzech razy sztuka. Rogalin to nie był nasz ostatni etap wyprawy. Pojechaliśmy do Kórnika, kolejnej perły architektonicznej Wielkopolski. Zamek kórnicki, którego początki sięgają jeszcze średniowiecza, był w posiadaniu kilku znamienitych rodów – m.in. Górków, Działyńskich i Zamojskich. Szczególnie urokliwa była w nim Sala Mauretańska. Po zwiedzeniu zamku wybraliśmy się do Arboretum oraz na spacer brzegiem Jeziora Kórnickiego.

Trasę wycieczki – spośród kilku moich propozycji – wybrali sami uczestnicy. Była to opcja zdecydowanie najbardziej wymagająca i ambitna. Zbiórka o 5.30, powrót ok. 22.00 nie były straszne dla nikogo.

Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie

Powozownia w Rogalinie

Pałac w Rogalinie

Zamek w Kórniku

Biblioteka w pałacu rogalińskim

Zamek w Kurniku

Dziękuję wszystkim za godną pochwały postawę. Sądzę, że wybierzemy się gdzieś razem wielokrotnie. Widzę duży potencjał w zespole.

Składam podziękowania Starostwu Powiatu Oławskiego za dofinansowanie imprezy.

Eurydyka Draus